ENDÜSTRİYEL TASARIMHABERLER

ZAHA HADİD ARCHİTECTS, ÇİN’DE YENİ BİR KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ YAPACAK

Zaha Hadid Architects, Jinghe Şehri Yeni Kültür ve Sanat Merkezi’ni tasarlama yarışmasını kazanan isim oldu.

Zaha Hadid Architects, Jinghe Şehri Yeni Kültür ve Sanat Merkezi’ni tasarlama yarışmasını kazanan isim oldu.Zaha Hadid Architects, Çin’de Yeni Bir Kültür ve…


Renders: ATCHAIN

Jinghe, Çin’in Shaanxi eyaletindeki Xi’an’ın kuzeyinde yer alan, bilim ve teknoloji merkezi olarak gelişen bir yeni bir bölge. Yeni bilimsel araştırma enstitüleri tarafından desteklenen ve çevre bilinci ile şekillendirilen şehir, yeni enerji ve malzemeler, yapay zeka ve havacılık üzerine odaklanan endüstriler geliştirmek için bir merkez haline geliyor. Tasarımını Zaha Hadid Architects’in yapacağı, Jinghe Nehri’nin Shaanxi eyaletinin dağları ve manzarası boyunca oyduğu kıvrımlı vadileri anımsatan Jinghe Şehri Yeni Kültür ve Sanat Merkezi, şehrin Jinghe Akademik Bilim ve Teknoloji İnovasyonu bölgesinde yer alıyor.

8 şeritli bir genişliği olan Jinghe Caddesi’nin trafiğinin üzerinde yükseltilmiş avlular, bahçeler ve yürüme yolları ile, kuzeydeki yeni multimedya kütüphanesi, güneyde yer alan çok işlevli salonlar, stüdyolar ve sergi galerileri ile caddenin güneyine bağlanıyor ve bu sayede merkezin tasarımı şehrin mevcut kentsel planı ile iç içe geçiyor.

Zaha Hadid Architects, Çin’de Yeni Bir Kültür ve…

Cadde üzerinden yavaş yavaş yükselen rampaları ile bölgenin halka açık yükseltilmiş yürüyüş yollarına bir geçit sağlayan yapı, şehrin içinden geçerek ticari bölgeleri ve konut bölgelerini, güneydeki parklar ve nehirlerle birbirine bağlarken, aynı zamanda şehrin sakinlerini yapının merkezine getiriyor ve planlanan metro istasyonuna doğrudan erişim sağlıyor.

Avlular ve peyzajlarla birbirine bağlanan bir dizi hacim, katman ve yüzey olarak kurgulanan yapının tasarımı, ziyaretçileri için bir dizi iç ve dış mekanda yer alan kültürel ve rekreasyonel alan tanımlıyor.

Zaha Hadid Architects, Çin’de Yeni Bir Kültür ve…

Multimedya kütüphanesinin bireysel ve toplu araştırmalar için halka açık çeşitli okuma alanları sağlamak amacıyla tasarlanan terasları, tavan pencereleri ile aydınlatılan yüksek tavanlı avluya bakıyor. Kütüphane, basılı yayınları, öğrenmenin sınırlarını genişleten ve bilgi alışverişini zenginleştiren sürükleyici sanal gerçeklik teknolojileriyle birleştirecek.

Caddenin güney tarafında yer alan gösteri sanatları tiyatrosu 450 kişilik ve birçok etkinliğe ev sahipliği yapacak nitelikte kurgulanmış. Çok işlevli salon, stüdyolar ve galeriler, erişilebilirliği ve disiplinler arası işbirliğini geliştirmek amacıyla tasarlanmış ortak alanları paylaşmak için tiyatronun etrafında konumlandırılmış ve düzenlenmiş.

Zaha Hadid Architects, Çin’de Yeni Bir Kültür ve…

Güneş ışıma analizi ve çevreye duyarlı arazi planlaması, Jinghe Şehri’nin ılıman ikliminde merkezin doğal havalandırma yöntemlerini ve gün ışığını en iyi şekilde kullanmasını sağlıyor. Yağmur suyu toplama ile birlikte yerinde elektrik üretimi için fotovoltaik panelleri birleştiren merkezin inşaatı, Çin’in Yeşil Bina programında 3 yıldızlı bir sertifika elde etmek için yüksek geri dönüştürülmüş içeriğe sahip yerel olarak üretilen malzemelere öncelik verecek.

Kaynak: Mimarizim

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu