HABERLERİÇ MİMARLIK

Girift, Altıkapı Hotel and Restaurant Projesini Tamamladı

Girift'in, 2023 yılında, Antakya, Hatay’da tamamlanan Altıkapı projesi, orijinal değerleri korunarak restore edilerek, otel ve restaurant olarak yeniden hizmete açılmış.

Girift’in, 2023 yılında, Antakya, Hatay’da tamamlanan Altıkapı projesi, orijinal değerleri korunarak restore edilerek, otel ve restaurant olarak yeniden hizmete açılmış.

Girift’in Kurucu Ortakları Emrah Halimoğlu ve Selin Sözer Halimoğlu, Altıkapı Otel ve Restoran projesini anlatıyor:

Altıkapı Otel ve Restoran, Antakya, Hatay’ın tarihi merkezinde yer alan ikonik bir yapıdır. Bu kültürel miras, orijinal değerleri korunarak restore edilmiş, otel ve restoran olarak yeniden hizmete açılmıştır. 1250 metrekarelik tarihi konak, 1900’lerin başında iki farklı parsel olarak farklı mimari dönemlere ait kimliklerde inşa edilmiş iki yapının birleşiminden oluşur. Konağın birbirinden farklı altı adet tarihi kapısının olması, ve yine şehrin Roma Dönemi’den kalma Paul, Georges, Köprü, Dük, Kopek, Demir adında altı adet kapısının olması benzerliği, otelin adının ilham kaynağı olmuştur. Bu bağlamda restoranın sloganı ise ‘Lezzete Açılan Kapılar’dır. Aynı zamanda Antakya evlerinin kapılarının onlarca medeniyetin izlerini taşıması, otelin adını daha da anlamlı kılmaktadır. Tarihi kapıların üzerinde yer alan el yapımı tokmakların tamamı Fatma’nın elini temsil etmektedir. Tokmağın hangi parmağında yüzük olduğunun orada yaşayan aile ile ilgili farklı anlamları vardır. Medeniyetlerin buluştuğu şehir olan Antakya’nın tarihi kimliği ile bağlantıları kurmak iç mimari konsept yaklaşımı için önemli bir çıkış noktasıdır.

Binanın tarihi ve kültürel önemi göz önüne alındığında iç mimari tasarımında, köklerine saygı duyan aynı zamanda modern bir tasarım dili ortaya koymak ilk hedemiz oldu. Altıkapı, konuklarına otantik fakat bir o kadar da modern bir Antakya deneyimi sunarak, bu bağlamda onu çevreleyen doku ile de bütünün bir parçasini oluşturmaktadır. Her biri kendi mimari tarzı ve iç mimari plan çözümleriyle benzersiz olan 11 odadan oluşan Altıkapı Otel, ikisi birbirinden farkli konsept ile tasarlanmış olan açık ve kapalı restoranları içermektedir. Kapalı restoranda mevcut tonoz taş yapıyla bütünleşen, modern “‘ne-dining’ deneyimi sunan bir ambiyans tasarlandı. Tonozların kesişiminde yer alan dairesel aydınlatmalar ve merkezindeki sedir grubu ile birlikte bir odak noktası oluşturuldu. Orta avluda yer alan açık restoran bölümünde ise Akdeniz köklerine çagrışımda bulunan samimi bir anlayış benimsenerek, özel üretim dış mekan mobilyaları tasarlanıp, etrafını çevreleyen peyzaj elementleriyle kendine ait dünyasını oluşturan, çevresinin izlerinde fakat ondan bağımsız bir orta avlu oluşturuldu. Antakya’nın eşsiz doğasını çağrıştıran yeşil mermerler masa tablalarında ve odaların ıslak hacimlerinde kullanıldı. Oda planları mevcut hacmi daha verimli kullanabilmek ve daha iyi bir sirkülasyon oluşturabilmek adına yeniden ele alındı. Islak hacimler bazi odalarda bağımsız birer alanken, bazı odalarda odaların içerisinde açık lavabo planı ile beraber çözüldü.

 

Amacımız, minimum alanda maksimum mimari çözümler sunarken, aynı zamanda sostike bir tasarımla konfor hissini de fısıldayan yeni bir lüks anlayışı yaratmaktı. Yenilenen mevcut doğramalar ve orjinal zemin mozaiklerini, geleneksel Antakya evlerinden esinlenerek özel üretim tasarlanan mobilyalarla birleştirerek geçmiş ve günümüz arasinda güçlü bir diyalog olusturduk. Geleneksel duygu ile modern yaklaşım arasındaki çok hassas olan dengeyi saglamak bizim için çok önemliydi. Altıkapı Otel ve Restoran, tasarımının sostike sadeliği ve lokal hassasiyeti ile onu çevreleyen yapı ile beraber; samimi, kendine özgü ve eşsiz bir yaşam stili sunmaktadır.

*

KÜNYE

Proje Adı: Altıkapı Hotel & Restaurant
Konum: Antakya, Hatay
Alan: 1250 m2
Proje Başlangıç Yılı: 2021
Proje Bitiş Yılı: 2023
Program: Hotel & Restaurant
Müşteri: Toksöz Relief Tasarım : GİRİFT
Aydınlatma Danışmanı: Nergiz Arifoglu LightStyle
Fotoğrafçı: Emre Dörter

Kaynak: Mimarizim

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu