ENDÜSTRİYEL TASARIMHABERLER

UniFor, Milano’daki Herzog & de Meuron İmzalı Yeni Showroom’unu Tanıttı

UniFor'un Herzog&de Meuron imzalı Fondazione Giangiacomo Feltrinelli Genel Merkezi’ndeki showroomu 'şehirle diyalog içinde açık bir alan' olarak tanımlanmış.

Fotoğraflar: Delfino Sisto Legnani & Alessandro Saletta – DSL Studio

Molteni Group‘un bir parçası olan UniFor, Milano’daki Viale Pasubio 15 adresinde Herzog & de Meuron tarafından tasarlanan showroomun kapılarını açtı. Şehrin yeni iş bölgesi Porta Nuova’da bulunan Viale Pasubio kompleksi, 2016’dan beri Fondazione Giangiacomo Feltrinelli‘nin genel merkezine ev sahipliği yapıyor. Bu kompleks de zamanında Herzog & de Meuron tarafından tasarlanmıştı ve döşemelere ek olarak bölme sistemlerinin üretiminde UniFor ürünlerine yer verilmişti.

Yeni UniFor showroomu aynı zamanda bir vitrin ve bilgi laboratuvarı olarak da hizmet veriyor. “Mimari bire bir ölçekle ilgilidir ve bu nedenle bu teşhir salonu için fikirlerimizi gerçek mekanda kartondan çeşitli maketlerle test ettik” diye belirten Herzog & de Meuron‘un ortağı Ascan Mergenthaler, “çizimler ve görselleştirmeler üzerinde anlamlı görünen fikirlerin, boş teşhir salonunda oluşturduğumuz kabataslak prototiplerde ikna edici olmadı” diye ekliyor ve “Nihai tasarım temel olarak alan içinde geliştirildi; şekil, düzen ve orantılara yerinde karar verildi, alan ve bina için özel olarak tasarlandı” diye süreci özetliyor.

Manyetik tabanlı ahşap karolardan yapılmış ve geleneksel Milano mimarisinde kullanılan yer karolarından ilham alan bir desenle tasarlanmış olan zemin, iç mekanı adeta sonsuz bir yapboz gibi bütünleştiriyor. Marka genel müdürü Carlo Molteni‘nin açılışta “Burası, tüm teknolojik mükemmelliğiyle UniFor’un özünü taşıyan bir yer. Her alandaki profesyonellerin Molteni Group’un tüm şirketleriyle buluşabileceği ve etkileşimde bulunabileceği, araştırma için şehirle diyalog halinde olan açık bir alan” diyerek altını çizdiği gibi, üçgen formlu kolonların sabit dizilimi ve mekandaki şeffaflık, yalnızca mobilya ve aksesuarları sergilemeye alan tanıyan bir mekan yaratmakla kalmayıp aynı zamanda markanın bilgi birikimini temsil eden ve vurgulayan bir ortam yaratma işlevi görüyor.

İç mekanı sınırlayan yinelenen geometriler, pembe, sarı ve koyu mavi gibi parlak renklerin öne çıktığı üç boyutlu duvar kaplamalarından oluşuyor. Ekstrüde alüminyum elemanlardan oluşan duvar kaplama sistemi, kumaş, ahşap ve metal kaplamalı dikey panellerin mekanik olarak kolayca asılmasını mümkün kılarken, iç mekanın karakterini beş farklı alanda çeşitlendirmek için özel olarak tasarlanmış.

Mekanın kalbinde yer alan toplantı ve sunum alanı, pembe ve doğal ahşaptan kıvrımlı ve hareketli bölmelerle çevrelenmiş. Yekpare, ayna cilalı paslanmaz çelik etkileyici bir  tasarım, girişte karşılama alanı olarak hizmet ediyor ve tam görüşlü bir açık mini mutfak ile şaşırtıcı bir şekilde tamamlanıyor.

Çalışma alanında Fondazione Feltrinelli projesi için Herzog & de Meuron tarafından tasarlanmış masalar yer alırken, sakin Pasternak Bahçeleri’ne bakan sergi alanında ise en tanınmış VitrA koleksiyonu parçaları yer alıyor. Özel konferans alanı, devasa, canlı sarı, özel yapım, döndürülebilir bir bölücünün arkasına konumlandırılırken, içerisinde Foster + Partners’ın ‘Elements Office’ koleksiyonundan bir masa bulunan yönetim kurulu odası ise ileri düzeyde detaylandırılmış ikili bir sürgü kapı sistemi arkasında gizlenmiştir.

“Bu teşhir alanı, birçok şekilde kullanılabilen esnek ve yeniden yapılandırılabilir bir alan olarak tasarlandı. Burası sadece en yeni ürünlerin sergilendiği bir merkez değil, aynı zamanda konuşmalar, sergiler ve etkinlikler için kullanılabilecek bir alan” diyor Mergenthaler ve ekliyor, “Oda bölücüleri hareket ettirilebilir ve uzunluk, konfigürasyon, malzeme bitişleri ve renk olarak değiştirilebilir. Ayrıca duvar panelleri bile malzeme ve renk değişimine izin veren klipsli bir sistemle üretilmiştir. Bu, UniFor’a tasarımı zaman içinde ve ihtiyaçlarına göre ayarlama özgürlüğü veren bir unsur olmuştur.”

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu