HABERLER

Afet Bölgelerinde Geçici Kullanım: Üçlü Tuvalet Kabini

Oğul Öztunç ve Arzu Semiz'in, afet sonrası ortaya çıkan tuvalet öncelikli mahremiyet ihtiyacına yönelik hayata geçirdikleri projelerinin ilk partisi Hatay'a ulaştı.

Piknik Works ortaklarından Oğul ÖztunçUpcycle İstanbul’dan Arzu Semiz ile birlikte, afet sonrası ortaya çıkan tuvalet öncelikli mahremiyet ihtiyacına yönelik, 4 haftadır çalışmalar yürütüyor. Tetra Pak desteği ile geri dönüştürülmüş paneller kullanarak üretilen kabinlerin ilk partisi olan 30 adet ünite Mart ayı başında Hatay’a ulaştı.

Tip-1, basit bir profil çerçeve üzerine Tetra Pak’ın karton içecek atıklarından geri dönüştürerek ürettiği su geçirmez paneller ile kaplanıyor. Afet alanına içerisinde talaş sistemli bir kuru tuvalet ile gönderiliyor. Bunun yanında kabinler, eldeki imkan ve ihtiyaçlara göre şekillenerek çukur-topraklı (köy tipi) sistem, sıhhi tesisatlı sistem, duş kabini veya giyinme kabini olarak da dönüştürülerek kullanıma uygun.

Bu arada proje devam ediyor, ürün geliştirme sürüyor. Yeni prototip, geçme sistemli paneller ile alana demonte biçimde ulaşacak, basit bir mobilya gibi kurulabilecek. Böylelikle maliyeti çok düşük, kolay taşınabilir, deponalabilir olacak. Şu an 1-1 ölçekli prototip aşamasında. Ayrıca atık yönetimi konusu kompostlama süreciyle entegre edilip tarım ve yerel işgücünü desteklemeyi amaçlayan bir araştırma bir yandan sürüyor. Benzer sistemle çadır / geçici barınma birimleri için de prototipler yapıyorlar.

Proje sürecinde destek verenler:

Proje Koordinasyon: Upcycle İstanbul, Arzu Semiz
Üretim: Ayti Entegre
Prototipleme: Do Tasarım, @cemtuncy
Yardımcı Tasarımcı: Oğuzhan Tuncay
Araştırma Sponsoru: Tetra Pak
Teşekkürler: Özlem Gürler (Desibel Ajans)

Kaynak: Mimarizim

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu