ENDÜSTRİYEL TASARIMHABERLER

“TASARIMIN KENARLARI YOKTUR, BENCE TASARIM 360 DERECEDİR”

Yurtbay Seramik’in, Pelin Olgun moderatörlüğünde gerçekleştirdiği, ‘Mimarın Yolculuğu’ programının yeni konuğu İç Mimar, Tasarımcı Jale Kulin oldu.

Yurtbay Seramik’in YouTube kanalından ve web sitesinden ulaşıp dinleyebileceğiniz, ‘Mimarın Yolculuğu’nda; Jale Kulin, tasarım dünyasına ait yaklaşımını paylaşıyor, profesyonel hayatına dair detayları aktarıyor.

Çocukluğunu; Yunanistan, İsviçre, Umman, Belçika, İngiltere ve Nijerya gibi ülkelerde geçiren İç Mimar Jale Kulin, farklı dil ve kültürler arasında bulunmuş bir isim. Bulunulan yere hızlı uyum sağlamanın önemine değinen Kulin, bunun için iyi bir gözlem gücüne ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Babasının işi gereği farklı ülkelerde pek çok kez ev değiştiren Kulin, eve kutsal bir mekân olarak bakıyor. Mekânı sahiplenmenin, aile olduğunu hissetme duygularının kendisine küçük yaştan itibaren temel bir bakış kazandırdığını söyleyen Kulin, tasarım dünyasıyla ilk ilişkisini böyle tarif ediyor.

Kulin, tasarım hakkında “Bu bir meslek midir? İçgüdüsel bir davranış mıdır? Bilemiyorum ama tasarım dediğiniz şey 360 derecedir. Bir kenarı yoktur, nereden bakarsanız oradan farklı görürsünüz ve farklı bir çözüm üretirsiniz. Aynı mekânı farklı bakış açılarıyla binlerce farklı şekilde tasarlarsınız. Çok boyutsuz bir kavramdan bahsediyoruz aslında. Kendi adıma ‘Bu, bir meslektir’ diyemem çünkü tasarım benim varlığımın bir parçası” diye konuşuyor.

İstanbul, Dinamizmi Olan Büyülü Bir Şehir

İstanbul’un tarihi, yapısı ve doğasıyla hayranlık uyandıran bir şehir olduğunu da söyleyen Kulin, bu şehrin içindeki düzensizliğin kendi heyecanına çok güzel cevap verdiğini söylüyor. Multi kültürel yapıdaki geçmişinin kendisine birçok avantaj sağladığına değinen Kulin, “Birkaç dili ana dilim gibi konuşuyorum. Bu da yurtdışı projelerinde bana kolaylık sağlıyor. Bugüne kadar Amerika, Miami, Paris, Nice, Bakü, Azerbaycan ve Londra’da projelerim oldu. Şu anda İtalya’nın Renato Bölgesi’nde geliştirdiğimiz yeni bir proje var” diye konuşuyor.

Ev tasarlamanın farklı olduğunu ifade eden Kulin, “Ev tasarlarken güçlü bir empati kurulmalıdır. Ev eldiven gibi olmalıdır, beraber eskimeli, beraber esnemelidir’’ diyor. Kulin, doğru renk, doğru doku ve iyi bir ışıkla her mekânın yüzde yüz dönüştürüleceğine inanıyor.

AURA İstanbul’un kurucuları arasında da yer alan Jale Kulin, birçok meslektaşının gönül verdiği bu sosyal sorumluluk projesini de anlatıyor. Kurulduğu günden bu yana tasarımcı, mimar, iç mimar ve inşaat mühendisi yeni mezun öğrencilere ışık tutmak, onları iş hayatına hazırlamak için özel eğitim verdikleri projeyi, bu oluşuma neden ihtiyaç duyduklarını açıkladı.

Takı tasarımı da yapan Kulin’in bu alanda KulinAbana adını verdiği markası var.

İletişim çalışmalarını Yapı Medya İletişim’in yürüttüğü, Mimarın Yolculuğu yayın serisinin son bölümünü, Yurtbay Seramik YouTube kanalından izlemek için tıklayın

Kaynak: Mimarizim

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu