ENDÜSTRİYEL TASARIM

İllüstrasyon nedir?

İllüstrasyon, posterler, dergiler, kitaplar, öğretim materyalleri, animasyonlar, video oyunları ve filmler gibi yayınlanmış medyaya entegrasyon için tasarlanmış bir metin, kavram veya sürecin görsel olarak ifade edilmesidir. İllüstrasyon çalışmaları illüstratörler tarafından tasarlanır ve oluşturulur. Çizimler, web sitelerini ve uygulamaları daha kullanıcı dostu hale getirmek için bulduğunuz çizimlerdir. Sanat dünyasında illüstrasyon, zaman zaman grafik tasarım ve güzel sanatlardan daha az önemli görülmüştür. Bununla birlikte, bugün, kısmen grafik roman ve video oyunu endüstrilerinin büyümesinin yanı sıra, dergilerde ve diğer yayınlarda illüstrasyon kullanımının artması nedeniyle, illüstrasyon artık küresel bir pazara girebilen değerli bir sanat formu haline gelmiştir.

İllüstrasyon Çeşitleri

Görsel olarak bir çok alanda illüstrasyon çalışmaları karşımıza çıkar. Bazen nostaljik bir pul üzerinde yapılmış bir illüstrasyonda görebiliriz bazen de modern sinema filmlerinin afiş çalışmalarında da… Kısaca illüstrasyon çeşitlerini anlatmak gerekirse şu başlıklar altında toplayabiliriz.

 • Mimari İllüstrasyonu
 • Arkeolojik İllüstrasyonu
 • Botanik İllüstrasyonu
 • Konsept Sanat
 • Moda İllüstrasyonu
 • Bilgi Grafikleri İllüstrasyonu
 • Teknik Resim İllüstrasyonu
 • Tıbbi İllüstrasyon
 • Anlatı İllüstrasyonu
 • Kitap ve Dergi İllüstrasyonu
 • Bilimsel İllüstrasyon

Dijital İllüstrasyon Kursları

Son yıllarda hızla gelişmekte olan teknoloji ve dijital programlar ile geleneksel çizim ve boyama teknikleri yerini dijital programlar ile çizim ve görselleştirme uygulamalarına bırakmaktadır. Bu dönüşüm özellikle İllüstrasyon, Animasyon, Film, Oyun Tasarımı, Grafik Tasarımı ve Moda Tasarımı gibi alanlarda daha fazla hissedilmekte ve bu sebeple sektörde kreatif olarak çalışabilecek, projelere değer katabilecek dijital programlarda çizim yapabilen sanatçılar aranmaktadır.

Bu bağlamda Dijital İllüstrasyon Kursunun amacı, almış olduğu geleneksel çizim tekniği ile dijital çizim ve görselleştirme uygulamalarını birlikte kullanarak portfolyolarını güçlendirecek, sektörün ihtiyaçlarına cevap verebilecek, yaratıcı, özgün ve çağdaş bireyler yetiştirmektir.

Online Dijital İllüstrasyon Dersleri

Dijital İllüstrasyon Eğitimi için belirli bir desen ve tasarım altyapısı gerekmektedir. Derslerimizi kursumuzda ya da online şekilde verirken dikkate aldığımız en önemli etken dersi alacak öğrencinin yetenek seviyesidir. Bazı öğrencilerimiz dersleri temelden başlayacak seviyedeyken baz ı özellikle güzel sanatlar fakülteleri çıkışlı öğrencilerimiz belli bir yeteneğe sahiptir. Bu nedenle Dijital İllüstrasyon Eğitimini temel seviyeden öğrenmek isteyen öğrenciler için eğitimi üç aşamadan oluşacak şekilde gerçekleştiriyoruz.

1/ Temel Sanat Eğitimi (Temelden Başlayan Öğrencilere Yönelik Eğitim)

Temel Sanat eğitiminin amacı, dijital eğitimler öncesinde öğrencinin çizgi değerleri, anatomi, oran-orantı, doku, tonlama, ışık-gölge, kompozisyon gibi temel değerleri öğrenmesi ve gerek canlı uygulamalar gerekse imgesel çalışmalar öncesinde bir alt yapı oluşturmaktır.

2/ Temel Tasarım Eğitimi (Öğrencilerin Tercih Ettikleri Bölüm Uygulamalarına Yönelik Eğitim)

Temel Tasarım eğitiminin amacı, dijital eğitimler öncesinde öğrencinin renklendirme uygulamalarını kullanarak, anatomi,  doku, tonlama, ışık-gölge, karakter tasarımı ve karaktere hareket verme, renklendirme gibi uygulamaları gerek canlı uygulamalar gerekse imgesel çalışmalar öncesinde bir alt yapı oluşturmaktır.

3/ Dijital İllüstrasyon Eğitimi (Temel ve Tasarım Bilgisine Sahip Dijital Uygulamalara Yönelik Eğitim)

Dijital İllüstrasyon eğitiminin amacı, çizim ve tasarım altyapısı olan öğrencilerin ilerlemek istediği illüstrasyon tarzında dijital alanın tüm olanaklarını kullanarak gerçekleştirmek istedikleri çalışmaları yapmaktır.

Kaynak: Arkhesanat

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu