ENDÜSTRİYEL TASARIMHABERLER

GÖKYÜZÜNDEN İLHAM ALAN SİNEMA SALONU

One Plus Partnership, Çin’in Shenzen şehrinde yer alan Cinesky Sinema Salonları’nın şaşırtıcı görselliğine imza attı.

Yerli ve uluslararası filmlerin gösterildiği, güçlü bir görsel kimliğe sahip, etkileyici konseptli yeni bir sinema salonu tasarlamak üzere, daha önceki müşterilerinden Cinemapro LTD, sinema salonu tasarımı alanında uzmanlaşmış olan One Plus Partnership’in kapısını çaldı.

2022 IIDA Ödülleri, Eğlence Kategorisi Kazananı olan Cinesky Sinema, Çin’in Shenzen şehrinde yer alıyor. Bugüne kadar birçok İç Mimari – Yılın En İyisi Ödülü (Interior Design Best of Year Award) ‘ne layık görülen, firmanın direktörü Ajax Law ve Kurucusu Virginia Lung, sinemanın isminden ilham alarak, mavi gökyüzünde süzülen bulutlar gibi görünen bir tavan tasarladılar ve adeta ağırlıksız gibi asılı olan bu bulut gibi panellerin imalatında, özel imal edilmiş alüminyum alaşımlı yaylar kullandılar.

Bu paneller aynı zamanda mekanın birkaç yerinde, tavandan zemine doğru eğrisel bir doğrultuda uzanarak bilet gişesinin ya da bekleme sırasının bir parçasını da oluşturuyor. Law bu paneller için “Sadece güzel görünmek için değiller” diyor ve ekliyor “”pratik işlevlere de hizmet ediyorlar.” Zeminde kullanılan dökme mozaik ise, tavanda süzülen panellerin hafifliğine kontrast oluşturarak, konsepti dengeliyor ve sağlam bir zemine oturtuyor.

Bu havadar ve hafif atmosfer mekanın geri kalanında da devam ediyor; örneğin içlerinden biri IMAX olan 10 salonda kullanılan dekoratif akustik panellerin yay formunda şerit LED armatürler ile aydınlatılması salonların içerisinde de ana konseptin devamlılığını sağlıyor.

Kadınlar tuvaletinde yer alan bembeyaz bir köşede konumlandırılan özel üretim oturma alanı ve o alandaki LED aydınlatmalar gökyüzünde oturuyormuş gibi bir his yaratılmasına aracı oluyor. Lung, “Konuklar, koridordan yürüdüklerinde sanki rüzgarla bulutun içinde süzülüyormuş gibi, bu gizemli alana giriyorlar” diyor.

Kaynak: Mimarizim

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu