ENDÜSTRİYEL TASARIM

Endüstri ürünlerini tasarımı bölümü hakkında tüm merak edilenler?

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Nedir?

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü seri üretilebilecek her türlü kullanım eşyasının kullanıcı gruplarının ihtiyaçlarına yönelik olarak tasarlanmasını içerir. Bu bölümü amacı, form, kullanılabilirlik, ergonomi, üretim vb. gibi problemlere çözüm önerileri getirebilen, yeni ürün geliştirme sürecinde farklı disiplinlerle etkileşim halinde olabilen ve gerektiğinde bu süreci başarıyla koordine edebilen endüstri ürünleri tasarımcıları yetiştirmektir. Üç boyutlu düşünebilme yeteneği ile yaratıcılığın geliştirilmesine yönelik verilen bir yıllık temel sanat ve tasarım eğitiminin ardından 2, 3, ve 4. sınıflarda tasarım sürecinin birebir uygulanarak öğrenildiği stüdyo dersleri, teknik bilgi ve becerilerle desteklenir. Model yapım atölyesi, fotoğraf atölyesi, 3 boyutlu yazıcı gibi çağın gerektirdiği donanımlı çalışma ortamları ve gereçlerle desteklenen eğitim sürecinde öğrenciler, teorik ve teknik bilgi ve beceriler kazanırlar. Proje ve yeni ürün geliştirme sürecinde kullanıcı ve pazar araştırmasından başlayıp, konsept geliştirme ve bu konseptler üzerinden üretim detayları çözümlenmiş sonuç ürüne giden yoldaki her aşamanın öğrenciler tarafından öğrenilmesi sağlanır.

 

endustriyel_tasarim_sureci1-940x360

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünün İş Alanları Nelerdir?

 • Serbest tasarımcı olarak çalışabilirler.
 • Özel ve kamu kuruluşlarında tasarımcı sıfatı ile  veya farklı alanlarda çalışabilirler.
 • Güzel Sanatlarla ilgili eğitim ve araştırma kurumlarında akademik ve öğretici eleman olarak çalışabilirler.

Bu bölümden mezun olan öğrenciler elektronik ve iletişim sektörü, mobilya, beyaz eşya, takı, sergileme ve teşhir, aydınlatma, ambalaj ve otomotiv sektörüne kadar, seri üretilebilecek her türlü alanda iş imkânına sahip olmakla beraber tasarımcı olarak çalışabilir veya bu tür sektörlere dışarıdan danışmanlık yapabilmektedirler.

 

mimar_sinan_guzel_sanatlar_universitesi

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Olan Üniversiteler Hangileridir?

 • Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (İstanbul)
 • Marmara Üniversitesi (İstanbul)
 • Uludağ Üniversitesi (Bursa)
 • Selçuk Üniversitesi (Konya)
 • Kadir Has Üniversitesi (İstanbul)
 • Yeditepe Üniversitesi (İstanbul)

Endüstri Mühendisliği Bölümü Olan Üniversiteler Hangileridir?

(LYS Puanı ile Başvurulan Bölümler)

 • ODTÜ (Ankara)
 • Arel Üniversitesi (İstanbul)

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Yetenek Sınavlarına Nasıl Hazırlanmalıyım?

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Yetenek Sınavlarında genellikle en çok sorulan sorular günlük hayatta kullanılan nesnelerle oluşturulan kompozisyonlardır. Konuyu daha da açıklamak gerekirse Yetenek Sınavları her üniversiteye göre farklılık gösterebilir. Bu sınavlarda her ne kadar zaman ve kağıt ölçüleri farklılık gösterse de  Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümüne öğrenci alan üniversiteler her iki sınavda da öğrenciye hayalden (imgesel) sorular sorabilirler. Bu aşamada öğrencinin yapabileceği en iyi şey hem canlı model çizimlerinde hem de imgesel ürün tasarımı çizimlerinde iyi bir çizim tekniği ve hayal gücüne sahip olmasıdır…

Özellikle Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Yetenek Sınavlarına girecek öğrencilerin başta günlük yaşam nesneleri olmak üzere obje çizimi, obje ve mekan ilişkisi ve çizdiklerini üç boyutlu olarak görselleştirebilme becerisi oldukça önemlidir. Bunun için yapılacak en iyi şey bakarak bol bol natürmort çizmeli, imgesel çizimleri için çevresini ve detayları çok iyi incelemeli ve belirli bir zaman tutarak imgesel çalışmalar yapmalıdır. Böylelikle öğrenci yetenek sınavları için gerekli çizim bilgisini oluşturabilir.

Bu aşamada alanında profesyonel eğitmenlerden yardım almak öğrencinin kişisel gelişim süreci ve eğitim bilgisini doğru bir şekilde temellendirmesi açısından faydalı olacaktır…

Kaynak: Arkhesanat

NOT: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü  2016 yılından itibaren Yetenek Sınavları YÖK tarafından iptal edilmiş, bu bölümün başvuruları ve sınavları merkezi sistem ile yapılmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu