ENDÜSTRİYEL TASARIMHABERLER

ÇARPICI BİR RESTORAN DENEYİMİ; TASTE OF DADONG

Şanghay’da bulunan Taste of Dadong adlı restoranın iç mekanını, mavinin tonlarında aydınlatılmış heykelsi duvarlar şekillendiriyor.

Şanghay’da bulunan Taste of Dadong adlı restoranın iç mekanını, mavinin tonlarında aydınlatılmış heykelsi duvarlar şekillendiriyor.Çarpıcı Bir Restoran Deneyimi; Taste of Dadong |…

Fotoğraflar: yuuuunstudio

Çinli AD Mimarlık tarafından tasarlanan Şanghay’daki Taste of Dadong’un yemek alanlarını, mavi renkli ışık ile aydınlatılmış, oldukça büyük kıvrımlı duvarlar birbirinden ayırıyor.

Duygusal ve rüya gibi bir yemek deneyimi sunmak için kurgulanan bu restoran, duvarlarda kullanılan LED paneller ve tavandaki gizli aydınlatmadan süzülen ışıklar aracılığıyla, mürekkep mavisi bir renge bezenmiş.

Çarpıcı Bir Restoran Deneyimi; Taste of Dadong |…

Çarpıcı Bir Restoran Deneyimi; Taste of Dadong |…

Mekanın plan şemasına bakıldığında, birçok yüksek kıvrımlı duvarın küçük gruplar için daha samimi oturma alanları yaratmak amaçlanarak konumlandırıldığı görülüyor. Bu küçük alanlarda, maviye çalan yuvarlak masa ve deri sandalyeler bulunuyor.

Buna alternatif olarak misafirler, mekanın çeperinde ve pencerelerin önünde konumlandırılmış olan ve masaya özel bir bölücü duvar ile birbirlerinden ayrılmayan diğer yemek masalarını da tercih edebiliyor.

Misafirlerin ve etrafta dolaşan servis personellerinin, tavanlarda yer alan aynalı paneller sayesinde oluşan çarpık ve baş aşağı yansımaları, iç mekan deneyiminin rüya gibi olma niteliğini destekliyor. Buna ek olarak, fonda çalan “psikedelik” müzikler de servis edilen yemeklere eşlik ediyor.

Bar alanında kullanılan, arkadan aydınlatmalı içki rafı, mekanda kontrast yaratarak bar alanının tamamen parlak fuşya rengine boyanmasını sağlamış. Buna ek olarak, yemek alanlarından birinin tavanında amorf bir geometride ve oturma alanlarının duvarlarında küçük kare nişler içerisinde yine fuşya ve pembe renkli aydınlatma kullanılmış.

Xie Peihe tarafından kurulmuş olan ve Shenzhen ile Shantou şehirlerinde ofisleri bulunan AD Mimarlık’ın tasarladığı Taste of Dadong restoran, Şanghay’da bulunan, görsel açıdan çarpıcı birçok restoran ve bardan biri.

Kaynak: Mimarizim

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu