MOBİLYA

Renkli yemek masalarını sevmek için 5 sebep

Merhabalar, bildiğiniz üzere renkli dekorasyon fikirleri hakkında yazmaya yatak odası dekorasyonları ile başlamıştım. Pastel renklerde dekore edilmiş odalar hakkında da birşeyler karalamıştım. Bugün de renkli odalar ile ilgili yazılarıma yemek masaları ile devam etmek istiyorum. Çoğu evde yemek odası olarak kullanılan tüm yemek odası mobilyalarının ayrıca bulunduğu bir oda bulunmaz. Bu yüzden renkli yemek odaları demedim. Zaten yemek odası mobilyalarının bulunacağı oda muhtemelen salonda olacağı için aslında renkli salonlar diyebilirdim. Her halükarda odayı renklendirecek tasarımlar zaten. Kültürümüze aşina olmadığı için farklı dekorasyonlar olacak. Bu da özellikle misafirlerinize farklı ve göz alıcı gelecektir. Genelde yemek odası takımlarında yemek masası, sandalyeler, konsol vb mobilya aksesuarları olur. Bu tasarımlar sayesinde renkli merkez ve parça ürünleri ile odanızda farklılıklara imza atabilirsiniz. Zümrüt yeşili, pembe, mandaline, tavuzkuşu mavisi tonlarında yemek masası ve sandalyeleri eminim ki herkese farklı gelecektir. Geleneksel ceviz tonlarında mobilyalarımız olduğunu düşünürsek bu saydığımız renkler epey ilgi çekici gelecektir. Ayrıca yemek odası takımlarınız sayesinde odaya ferahlık hakim olacaktır. Şimdi bu ilginç yemek odası mobilyalarına göz atalım.

1-) Bir Doz Leylak

Morun muhteşem bir tonu kullanılan bu yemek masasında sıradanlığa yer yok. Leylak, lila ve fuşya tüm derin sesleri bir anda yemek masanıza yansıtabilecek. Canlı renklere sahip bu tarz bir yemek odası takımını sakin ve dingin bir odada kullanmak biraz yanlış olabilir. Sıcak renklerle dekore edilmiş bir salonda bu yemek odası takımını daha uygun kullanabilirsiniz. Nötr ve cansız odalarda fazla sırıtacağı için odada gereksiz bir çekicilik sağlar ve odada bulunan insanlar tarafınca göz yorduğuna dair şikayetler olabilir. Parlak mor yemek masasının yanında oval oturum bölgelerine sahip natural tonlarda sandalyeler ve kontrast dengesine uygun masa aksesuarları kullanarak yemek odası takımını duygularla nötrleyebilirsiniz.

 

2-) Lake Zümrüt Yeşili

Bir tablonun canlılığını taşıyan bu parlak zümrüt renk bir mutfak masasına ait. Dikkat çekmek için kullanılabilecek türde bir renk. Bir asırlık gibi duran benzersiz masa ayakları ve pastel renk seçimi ile vintage bir masası var diyebilirim. Gayet sade bir tasarım ve her iç mekana uyacaktır diye düşünüyorum. Metal iskelete sahip hafif yüksekçe sandalyeleri natural ahşap oturum ve yaslanım bölgeleri ile birleştiğinde oldukça lüks duruyor. Cilalı renklerle cesur bir giriş yapmak istiyorsanız misafirlerinizi bu yemek masası ile karşıyalabilirsiniz. Canlı ve parlak yüzeyi herhangi bir odada parlayan bir açıklama yapar.

 

3-) Bol Renkli Bir Sıçrama Yapın

Özellikle Amerikalılar mavi rengi çok sever. Mavi masa ayakları vintage ve natural masa ile birleştiğinde ortaya bambaşka bir güzellik çıkıyor. Ayrıca aynı maviden bir de sandalye varsa dekorasyon birden bire baş tacı oluyor. Üstüne üstlük renkler bunlarla da sınırlı değilse işte benim masam bu dedim. Renkleri o kadar çok seviyorum ki gölgelere hiç tahamülüm yok. Renkler iç mekanlara oldukça hoş manzaralar getirir. Renkler, serin ve klasik her alanda güzel durur. Burada renklerin birçoğunu tek bir dekorasyonda görebiliyoruz. Burada natural masa etrafındaki renk cümbüşü yalnızca yemek odasında kalmamalı oradan tüm eve yayılmalı diye düşünüyorum. Masanın kenarlarındaki sandalyeler adeta masanın renkli gölgeleri olarak duruyor.

 

4-) Turunçgil Büyüsü

Şık bir yemek takımı için renk seçimi oldukça önemlidir. Sıradaki örneğimizde renk olarak hiçte alışık olmadığımız bir renk olan mandalina karşımızda. Renk sadece gösteriş sağlamaz aynı zamanda ışığı da dengeler ve düzenler. Gördüğünüz üzere çarpıcı bir parça oluşturmak için canlı ve göz alıcı renklere ihtiyaç duyulur. Masa ve sandalyeler odadaki diğer eşyalarla aynı renkte olduğundan gölge oluşturarak yemek odasında canlı bir etki yaratır. Siyah duvarlar ve zemin ile çevrili iç mekan bu yemek odası takımının renklerinin gerçekten parlamasına ön ayak oluyor.

 

5-) Pembe Bir Patlama

Asla (en azından ben öyle düşünüyorum) bir oda için çok fazla pembe var diye bir cümle kurmak yanlış olacaktır. İç mimarlıkta “Hue” diye tabir edilen renklerle ilgili bir tabir vardır. Buna göre renklerin ısısı, kontrastı, şiddeti, yoğunluğu vb. özellikleri göz önünde bulundurularak ciddi ayarlamalar yapılır. İşte pembede bu noktada önem taşır. Yalın anlamda pembe bulunan bir iç mekanda hue dengesi ideale yakındır. Örneğin bu görselde toz pembe duvarların içerisinde koyu ve parlak pembe masa kontrast konusundan gayet temiz bir dekorasyona dönüşmüş. Gölge oluşturabilmek açısından pembe masanın yanlarına pastel sandalyeler konumlandırılmış.

Kaynak: Mobilyaloji

Başa dön tuşu