MOBİLYA

Paylaşına çocuk odaları için dekorasyon fikirleri

Merhaba sevgili Mobilyaloji takipçileri umarım son yazımda görüştüğümüz gibi herşey yolundadır. Son zamanlarda yazmaya başlamam uzun zaman alıyor. Başlıca sebebi ise yazacak konular hakkında kararsız kalmam. Yapım gereği ince eleyip sık dokuyan biri olduğum için yazıya karar verme aşaması fazla uzun sürüyor. Bir de ailecek memleketten gelen kuzen istilası ile baş etmek durumunda kaldık geçtiğimiz hafta. Açıkçası vakitte ayıramadım. Fakat bir iç mimar klasiği olan “krizi fırsata çevir” mottosuyla yola çıkarak hakkında yazmak için konular buldum. Listeme bakayım bir saniye. 🙂 Eveet bugün listemizin başında çocuk odaları ile ilgili bir yazı gözüküyor. Dediğim gibi kuzen istilasının izleri hala taze. 🙂 Tekirdağ’dan çat kapı gelen yatılı ve çocuklu misafirler denildiğinde herkesin aklı “yatılı” kelimesinde kalır. “Nerede yatıracağız?”. Soru bu. Özellikle de çocukları. Tabi ki şimdi bu sorunun çözümleri hakkında fikirler vermeyeceğim ama bu da bir konu fikri olabilir.

Bugün paylaşılan çocuk odaları ile ilgili fikirlerimi yazacağım. Öncelikle paylaşılan çocuk odası ne anlama geliyor diyebilirsiniz. Basit anlamda iki yada daha fazla kardeşin kullanmak zorunda kaldığı çocuk odası işte. 🙂 Tam bir kabus, tam bir zulüm, tam bir kargaşa aslında. 🙂 İşte bu yazının temel amacı böyle büyümek zorunda kalan çocuklar için hem ferah hem geniş iç mekanlar sunmak. Böylece odanın kişisel kullanımı konusunda kardeşler arasında çıkabilecek taht kavgası ihtimalleri bertaraf edilebilir. 🙂

 

1-) Pastel Çocuk Odası

Morun muhteşem bir tonu kullanılan bu yemek masasında sıradanlığa yer yok. Leylak, lila ve fuşya tüm derin sesleri bir anda yemek masanıza yansıtabilecek. Canlı renklere sahip bu tarz bir yemek odası takımını sakin ve dingin bir odada kullanmak biraz yanlış olabilir. Sıcak renklerle dekore edilmiş bir salonda bu yemek odası takımını daha uygun kullanabilirsiniz. Nötr ve cansız odalarda fazla sırıtacağı için odada gereksiz bir çekicilik sağlar ve odada bulunan insanlar tarafınca göz yorduğuna dair şikayetler olabilir. Parlak mor yemek masasının yanında oval oturum bölgelerine sahip natural tonlarda sandalyeler ve kontrast dengesine uygun masa aksesuarları kullanarak yemek odası takımını duygularla nötrleyebilirsiniz.

2-) Bebek Seti

Eğer küçük çocukların paylaşacağı bir oda dekore edeceksek gökyüzü mavisi, güneşli sarı, çim yeşili ve elma kırmızısı gibi neşeli renkler kullanmalıyız. Yataklar odanın iç hacmine göre fazla yer kaplamayacak şekilde ve boyutta seçilmelidir. Yaratıcılıklarını geliştirecek oyunlar ve oyuncaklar, boya kalemler, bloklar bu odada olmalıdır. Ayrıca tablet, bilgisayar, televizyon gibi zihinlerini yoracak cihazlardan uzak tutmak gerekir. Bunların yerine odayı gelişimini ve yaratıcılığını geliştirecek oyuncaklar ve eşyalarla doldurmak gerekmektedir. Mobilya aksesuarlarını da aynı şekilde eğitici ve öğretici aksesuarlar tercih etmek akıllıca olacaktır.

 

3-) Minik Oda

Paylaşılacak çocuk odası iki kişi için küçükse ranzaya başvurmaktan başka çare kalmıyor. Ranzanın her katında bulunan duvarları da kullanmak mümkün. Görseldeki gibi kitaplık tarzı raflarda dergiler, kitaplar, gazeteler durabilir. Ayrıca gece lambası için yer ayırmaya da gerek yok. Aynı şekilde onlar da duvarlara monte edilebilir. Desen olarakta ranzada siyah merdivende ise parlak krom dokunuşlar ile yetişkinlere de uygun hale getirilmiş. Eğer çocuklar genç olduğunda hala bu odalarından sıkılmamışlarsa kullanmaya devam edebilirler. Bu tarz küçük odalarda kullanılmak üzere birçok akıllı mobilya aksesuarı piyasada satışta. Bunları kullanarak odanın iç dizaynını şık kılarken daraltmaz aksine alan tasarrufu sağlamış olursunuz. Yetişkin yatak odaları için yazdığımız Küçük Yatak Odası Sorun Olmaktan Çıkmalı isimli yazımızdan faydalanarak küçük çocuk odanız için çözümler bulabilirsiniz.

 

4-) Tavan Arası

Eğer bir evde bitmiş bir tavan ile yaşayacak kadar şanslıysanız saçak altında bir çocuk odası kullanmak çocuklar için çok eğlenceli ve cazip olabilir. Genellikle sınırlı kare görüntüler optimize etmek için altında çekmeceleri olan yüksek platform yataklar burada da gördüğümüz gibi hoş duracaktır. Eğer odayı kullanacak çocuklar birbirini uyku açısında rahatsız edecekse yada kavgalara sebebiyet olacaksa yarım duvarları kullanarak yatakları bu şekilde ayırabilirsiniz. Bu oda gibi bir oda değilse yani yarım duvarlar yoksa ve inşaatla uğraşmak istemiyorsanız desenli ve çocuksu perdeler ile de ayırabilirsiniz. Çatı katı olduğu için ışık sorunu yaşamayabilirsiniz ama eğer oda bu görseldeki gibi ince uzun ilerliyorsa tek ve küçük bir pencere yetmeyecektir. Böyle bir durumda Karanlık Odalarınız İçin 10 Parlak Fikir isimli yazıyı inceleyerek çözümler geliştirebilirsiniz.

5-) Kız ve Erkek

Bir kız ve bir de erkek çocuğunuz mu var? Ne tatlı. Genç olana kadar aynı odada kalmaları gerek fakat cinsiyet farklılıklarından dolayı aralarında olması gereken uzaklığı dert edip aynı odada büyümelerini istememek normal bir davranış. Fakat buna gerek yok. Aynı oda içerisine özellikle biri erkeklere özgü biri de kızlara özgü iki renk ile aynı odayı ayırabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla o yaşlardaki kız ve erkeklerde renge hassasiyet daha fazla oluyor ve kendisine yakın gelen rengi kaybetmeyi göze alamıyorlar. O yüzden böyle bir uygulama ile ne kadar da aynı odada büyüseler aslında o odanın içinde onlara ait iki farklı oda yaratmış olursunuz ve ikiside odalarında çok mutlu olurlar. İşte renklerin gücü.

 

6-) Başbaşa Yatak Dizaynı

Yatak başlarının köşelerini birbirine yapıştırmak paylaşılan bir çocuk odasında boş alan açmak için iyi bir yoldur. Köşelerden birleştirildiği için diğer duvara ve köşelere doğru bir boşluk daha oluşacaktır. Buraya da kitaplık, oyuncak kutusu, masa vb. şeyler koyabilirsiniz. Yataklar bu şekilde olduğu takdirde oyun için çok fazla alan bırakacaktır.

Bu şekilde yatak konumlandırmalarında bir de çocukların birbirlerine güvenmek zorunda oldukları ve birlikte yaşaması gerektiklerini uygulamalı olarak anlamış olurlar. Gece uyandıklarında, kabus gördüklerinde yada uyumak istemediklerinde birbirlerinin başucunda olduklarını bilirler. Bu sayede ileriki yaşları için aralarındaki bağ daha çocukken güçlenmiş olur.

 

7-) Perdeler ile Süsleme

Ne kadar da mükemmel bir fikir ama. Askıdaki perde ile bir çocuğa yalnız kalma fırsatı verebilirsiniz. Ayrıca çocuklardan birisi erken yatacak diye diğerinin odasından mahrum kalmasına gerek yok. Yatacak olan perdesini çeker ve uyur diğeri ise daha sessiz bir şekilde eğlenmeye devam eder. Yada bir çocuk gelen arkadaşı ile odasında oturmak isteyebilir. Diğeri çeker perdesini kitap okur, film izler, uyur, müzik dinler, oyun oynar yani ikisi de birbirini kısıtlamaz. Tavana uzun boru sabitleyip, halkaları çocuklarınızın istedeği renklerdeki kumaşlara dikip o boruya geçirmeniz yeterli.

 

8 -) Genç Dekor

Aynı odayı paylaşan iki genç çocuk için birinci kriter gizliliktir. Bunu oluşturacak bir ortam yaratılırsa çocuklar memnun olur. Görselde  de gördüğümüz üzere yine perdelerden yararlanılmış. Bu perdeler gerektiğinde çekilerek iki ayrı oda yaratılabilir. Yatakların baş ucuna konumlandırılan iki geniş masa ve iki adet sandalyeden oluşan ortam ders çalışma merkezi olarak değerlendirilebilir. Üst kısımdaki raflar da buna uygun bir kitaplık olarak kullanılabilir. Gerekirse daha çok raf eklenerek depolama alanı genişletilebilir.

 

9-) Oyun Zamanı

Paylaşılan oda yeterince geniş değilse çocuklar için üretilen masa ve sandalyelerden bir takım yapıp odalarına koyabilirsiniz. Bu masada çizim, boyama, oyun hamuru şekillendirme tarzı oyunlar oynayabilirler ve yeteneklerini geliştirebilirler. Eğer boya, tutkal ve sim kullanıyorlarsa önce kendi sağlıklarını düşünecek şekilde yetiştirmeniz gerekmektedir. Hem de çevresini ve eşyalarını temiz kullanmayı öğretmek gerekir. Bu sayede topluma ve çevreye saygılı çocuklarınız olabilir.

 

10-) Konsept Oda

Paylaşılan bir odaya tek zevke göre dekorasyon teması seçilmez. Aslında paylaşılan bir alanı iki farklı dekorasyona bölmek güzel olabilir ve bu çocuklarınızın çok hoşuna gidebilir. Burada gördüğümüz gibi süpermen hayranı bir çocuk ile doğa aşığı bir çocuk aynı odada ikisinin de istediğinin olduğu dekorasyonları içerisinde mutlu bir şekilde kardeşçe büyüyebilecektir.

 

Başa dön tuşu