MOBİLYA

Koyu ruh haline sahip 10 oda

Merhaba, bildiğiniz üzere mobilya bloğumuzda uzun zamandır cıvıl cıvıl renkler kullanılarak dekore edilmiş odalar ve evler hakkında birşeyler yazıyorum. Renklere ve bahara aşık birisinden de başkası beklenemezdi zaten. Ama bugün kendim gibi düşünmeyen ve zevklerimizin zıt olduğu insanlar için de yazılar yazmam gerektiği aklıma geldi. Çünkü hayatın her zamanında zıt görüşler ile karşıt düşünceler olmuştur ve olmaya devam edecektir. O yüzden merkezinde pastel ve parlak renkler bulunmayan dekorasyonlar araştırdım. Bu yazıda ise derlediğim örnek dekorasyonlar hakkında yazacağım.

Şimdi, şunu netleştirmek gerekir. Bu yazıda renksiz, siyah-beyaz, sepya dekorasyonlar olmayacak. Renkler olacak tabi ki, renkler tasarımların merkezinde olmayacak sadece hepsi bu. Kapak fotoğrafından da anlaşılıyor zaten. Koyu renkler kullanılıyor diye kasvetli iç mekanlar oluşacak gibi bir kural yoktur. Her şey sizin elinizde. Sadece siyah renk kullanılarak da ferah iç mekanlar dekore edilebilir. Mobilyaloji’nin bu yazısında koyu renkler kullanılarak dekore edilmiş fakat kasvetten uzak iç mekan örneklerini göreceğiz. Haydi, başlayalım.

1-) Gri ve Siyah Oda

Gri ve Siyah Oda

İtalya kökenli ilk tasarımda duvarlar ve mobilyalar koyu renklerde tercih edilmiş. Hatta konsol hariç tüm odaya siyah hakim. Doğal ceviz rengiyle konsol odanın odak noktası durumunda. Bir tamamlayıcı konumunda olan gri koltuk, gri halı ve siyah koltuk odadaki kontrastı dengelemekte. Duvarlara bakmaya zeminden başlarsak siyah tonlarla başlayan fakat yukarıda tam olarak ormana dönüşen bir işleme göze çarpıyor. eğer bu odaya benzer bir dekorasyon isterseniz odaya giren saf ışığı çok güzel ayarlamanız gerekir. Eğer odaya yeterince ışık girmezse, ışık oda içinde cılız bir şekilde dağılır. Bu da odanın karanlıkta kalmasına yol açar.

2-) Pembe ve Siyah Mutfak

Pembe ve Siyah Mutfak

Berlin’de bulunan bu nispeten küçük ve koyu mutfakta siyaha alternatif olarak gül kurusu ve patlıcan renkleri ile birlikte eski ahşap zemin kullanılmış. Siyah ve koyu gri mozaik karolarla döşenmiş tezgah üstü sayesinde daha yukarıda devam eden siyah duvar boyasının koyu rengi yumuşatılmış. Gül kurusu alt dolap ile doğal ahşap renk mutfak masası bu mutfağı karamsar olmaktan kurtarıyor. Özellikle mat siyah kullanılması ile modern bir mutfak olarak öne çıkıyor.

3-) Renkli Siyah Oda

Renkli Siyah Salon

Burada ise huyundan vazgeçemeyen huylu bir iç mimarla karşı karşıyayız :). Suçlu ben değilim, renkleri seven başka birisi. Hemen dikkat çeken siyah ağırlıklı karşı duvarın yeri tam duvar cam kapının yanında olması sebebiyle çok iyi. Muhteşem İspanyol izleri taşıyan bu odada turuncu halı odayı aydınlatan ve ısıtan en önemli etkendir. Tasarım konusunda epey farklı sarı tekli koltuk ve tam sağındaki pufa diyecek yok. Üstelik kullanılan tüm mobilyalar ve mobilya aksesuarları odayı çağdaş bir yere taşıyor.

4-) Koyu Yatak Odası

Koyu Yatak Odası

Mimarisi ile 19. yy Londrasını andıran bu yatak odası aynı zamanda rustik dokuları ile de göze hitap ediyor. vintage ahşap zemin tahtaları ile yatak örtüsünde tercih edilen desenler oldukça uyumlu duruyor. Basit diye tabir edilebilecek duvar renkleri odaya dingin bir hava katmışlar. Siyah renk her zaman kötüyü temsil etmiyormuş demek ki. Eğer yatak odası renkli olur diyorsanız Pembe Yatak OdalarıRengarenk Yatak OdalarıEklektik Yatak OdalarıPastel Yatak OdalarıBohem Yatak Odası Nasıl Oluşturulmalı isimli yazılarıma göz atmanızı öneriyorum. Bu yazılar ışığında renkli yatak odası dekorasyonunuzu yapabilirsiniz.

5-) Koyu Lacivert Oturma Odası

Koyu Lacivert Oturma Odası

Yetenekli bir İngiliz iç mimarın karanlık temalı bu oturma odası bizzat kendi eviymiş. İşte İngiliz iç mimar ya bir de bana bakın hala annemin izin verdiği ölçüde odamı değiştirebiliyorum. 🙂 Herneyse koyu gri duvarlar ile tamamen uyum içinde olan koyu lacivert köşe takımı odanın karanlık olmayan karanlık temasında belirleyici bir rol oynuyor. Bu ışık dolu odada kasvetten eser yok. Tek karanlık unsuru koyu renkteki halı. O da zeminin ne denli önemli olduğunu gösteriyor zaten. Kömür karası duvarlar olsa bile bu kadar karanlık yapamazdı bu odayı.

6-) Dramatik Yemek Odası

Dramatik Yemek Odası

Lyon şehrinin bir bölgesindeki apartman dairesindekullanılmakta olan bu yemek odası takımı gayet ciddi ve karakterli yapısı ile ayırt ediliyor. Kirli beyaz tavanı ile mat duvarları ve mobilyaları resmen orta çağdan fırlamış izlenimi veriyor. Aynı renk tonu ile neredeyse odadaki her perçayı tutarak dramatik temasını yansıtıyor.

7-) Sakin Bir Yemek Odası

Sakin Bir Yemek Odası

İsviçreli fotoğrafçının evinden bir kesit olan bu yemek odası dekorasyonu daha çok ofislerde görmeye alışkın olduğumuz toplantı odalarına benzeiyor. Koyu siyah masalar ile natural taburelerin uyumuna diyecek yok. Duvarlar ile aynı renge sahip kapılar ve sağdaki renksiz diye tabir edebileceğimiz saydam sandalye tam da renksiz konsepte uygun mobilya aksesuarları.

8 -) Sofistike Siyah Mutfak

Siyah Mutfak

İngiliz mimarisinden izler taşıyan mutfakta hakim olan renk siyah olmasına karşın pırıl pırıl bir dekorasyon olmuş. Zemin açık renkte mobilyalar koyu renkte olduğu için mutfakta genel olarak sakinlik ve ferahlık hakim. Siyah bir iç mekanda ferahlık nasıl olur derseniz eğer cevabı ise ışık almasına dikkat etmek gerekir olurdu. Herhangi bir ortam yeterince ve doğru bir şekilde ışık alıyorsa her türlü ferahtır.

9-) Siyah Mutfak Dekorasyonu

Siyah Mutfak Dekorasyonu

Bir başka dramatik mutfak tasarımı ile devam edelim. Burada ise fitilli ve siyah bir mobilya modelleri ile dekore edilmiş mutfakla karşı karşıyayız. Şömine olarak tasarlanan cam kapaklı girinti ile mutfağa modernlik doluşuyor. Bu mutfağın tek özelliği siyah olması. Mutfakta siyahtan başka birşey yok. Halısı dahi koyu gri. Durum böyle olunca mutfağa asalet hakim oluyor.

10-) Asil Oturma Odası

Asil Oturma Odası

Hevesli bir mobilya dekorasyoncusu tarafından hayata geçirilen bu projede 50’li yıllardan figürler bulunuyor. Kullanılan mobilyaların kalitesi odanın kalitesini ilk bakışta belli ediyor zaten. Vintage havası olan bu odada yaşlanmak isterdim herhalde.

Kaynak: Mobilyaloji

Başa dön tuşu